Mis on SCOTT?

Mar 22

Mis rattabrand see SCOTT siis ikkagi on? Ameerika? Ei, hoopis Šveitsi.

Juba rohkem kui kümme aastat Hawaii Expressis ostujuhina töötav Tõnis Tali võtab selle asja nüüd meile puust ja punaseks pulkadeks lahti. Tõnis on läbi oma kasutajakogemuse maaletoodavate toodete hingeeluga vägagi hästi kursis. Mehe spordiportfoliosse jäävad nii ultrajooksud Laulasmaa 220km või Haanja 100 Jala, aga ka nt rattaretk Hydra Epic või 24h käigus nutipukil tehtud Everesting ja Rapha Festive 500...

Hawaii Expressi ostujuht Tõnis Tali ja 9-kordne maailmameister ja olümpiavõitja Nino Schurter

Tõnise arvates peab SCOTTi lugu alustama hoopis tänapäevast, nende hüperinnovaatilisest kontorihoonest Šveitsis. Varem oli ettevõttel viis hoonet oma ligi 350 töötaja jaoks. Uuel seitsmekordsel majal on maaküte ja jahutus, aknaklaasid muutuvad tumedamaks ja heledamaks vastavalt valgusele, loomulikku valgust ja soojust aitavad juhtida 800 välist aknakatet, mis avanevad ja sulguvad automaatselt. Lisaks on tehtud kõik, et majas oleks hea töötada ja oma toodangut näidata - 50 koosolekuruumi, toodete presenteerimiseks suured väljapanekute saalid, oma restoran, töötajatele pesu- ja riietusruumid ja palju, et mitte öelda väga palju rattahoidjaid töötajate rataste jaoks. Maja keskel on muljetavaldavalt suur aatrium, mille ääres on kontorid ja mille klaaskatus laseb sisse palju loomulikku valgust.

Toodete arendamine, uued leiutised, innovatsioon - seda kõike on SCOTTil oma tegutsemisaastate jooksul kujunenud palju. Nii on 2019. aastal avatud SCOTT Sportsi (ettevõte on läbi teinud ka mitu nimevahetust) uus peakontor Šveitsis Fribourgi äärelinnas Givisiez’is näide tipptasemel tehnoloogiast, integratsioonist ja ressursside säästvast kasutamisest, mis on funktsionaalselt mähitud silmapaistvasse disaini. 60 miljonit šveitsi franki maksma läinud ja kolm aastat ehitatud hoones on esimest korda ettevõtte kõik osakonnad koos, sellistes tingimustes tööd tehes on tippkvaliteet lihtsalt asjade loomulik kulg.

SCOTT uus peakontor

Aga alustame algusest.

Kuidas SCOTT jõudis alumiiniumist suusakeppidest maailmatasemel jalgrataste loomiseni

Scott kaubamärgi all tehakse varustust rattasõiduks, jooksmiseks, talispordiks ja motospordiks. Nelja ala peale kokku pakub SCOTT pea 5000 unikaalset toodet. SCOTT kasutab sloganit NO SHORTCUTS, nimetades ennast innovaatoriks, kõik see sai aga alguse ühest leiutisest - alumiiniumist suusakeppidest.

Suusataja ja insener Ed Scott, kes pärit USA Idahost San Valleyst leiutas alumiiniumist suusakepid, mis olid palju paremad kui bambusest või rauast, mida kasutati 1958. aastal. Selline uuenduslik materjali kasutamine oli revolutsioon, sest suusatajatele paremate keppide tegemine pani aluse edukale ärile ja suurele innovatsioonile, mis on ettevõtte reputatsioon siiani. Ettevõte oli esialgu suusavarustuse turu liider, kuid talispordialadele lisaks hakkas SCOTT 1970. aastal tegeleme motokrossiga ja tõi turule maailma esimesed motokrossispetsiifilised prillid. Seejärel juba saapad, käepidemed ja muud tarvikud. Ettevõte keskendus lisavarustuse loomisele, sest Ed Scott uskus, et koos töötamiseks valmistatud tooted loovad terviku, mis toimib paremini kui selle osad eraldi. Sellest mõttekäigust on aja jooksul saanud ettevõtte filosoofia nurgakivi.

SCOTT logod läbi aegade

Aerolenksuga rattamaailma tippu

Jalgrattamaailmas hakkas SCOTT tegutsema alles 1980. aastate keskel, kuid tänaseks on jalgrattad ja lisavarustus tervelt 80% ettevõttest. Selle aluseks oli jällegi Ed Scott, kes värbas uudishimulikud ja ettevõtlikud insenerid: Charly French ja Boone Lennon. 1989. aastal tutvustas SCOTT rattaspordi ajaloo üht olulisemat tooteuuendust – aerodünaamilist lenksu ehk aerobari. Seda Charley Frenchi disainitud juhtrauda kasutas ameeriklane Greg LeMond oma 1989. aasta Tour de France'i võidus. Nimelt muutis ameeriklane Greg LeMond viimasel eraldistardiga etapil Pariisis oma 50-sekundilise kaotuse 8-sekundiliseks eduseisuks just osaliselt tänu sõiduasendile, mida võimaldas SCOTT aerobar – käed ees, õlad ja küünarnukid kitsalt koos.

SCOTTi insener Charley French

Greg LeMond Triumfikaare all Pariisis

LeMondi tuurivõit tõi SCOTTi nimele tuntuse ja järgmisel aastal müüdi 100 tuhat aerodünaamilist juhtrauda. Sellega edu ei piirdunud, sest ettevõte patendeeris aerolenksu ja järgmised 20 aastat pidi iga rattabränd maksma, kui tahtis sarnast disaini kasutada. Sealt edasi juba aastal 1991 vallutati maastikurattaturg Unishock amortidega.

SCOTT Unishock amort

1995. Esimesest süsinikkiust raamist nimega Endorphin sai legend tänu paljudele võitudele MMil ja OM-il. Eestlased mäletavad seda raami vägagi hästi. Kalle Kaupmees, Kalju Koch, Margus Salumets, Virgo Karu, Sigvard Kukk jt

ENDORPHIN - SCOTT esimene süsinikraam

Sigvard Kukk * BikeFanatics

Raido Kodanipork * Kodarsport

Kerged rattaraamid ja rekordid

Uued rekordid kerguses ja sisenemine maanteerataste maailma tuli aastal 2001, mil SCOTT tutvustas maanteeratast Scott Team Issue. Rattaraam kaalus alla kilogrammi ja oli sel ajal maailma kergeim raam. SCOTT ei raisanud aega lati veelgi kõrgemale tõstmise ja kaalu veelgi madalamale langetamisega, sest juba 2003. aastal lasi välja rattaraami CR1, mis kaalus kõigest 895 grammi. Muidugi lisaks maasikurattale ja maanteerattale tõi ettevõte turule ka vajalikku lisavarustust, et kogu teemat ikka sajaga nautida. Mõne aja pärast laienes ettevõte ka oma neljandale spordialale tutvustades 2006. aastal jooksujalanõusid ja jooksuriideid.

2006 Portland, Oregon - esimene SCOTT jooksujalats

Kaalurekordeid püüdis SCOTT ka 2011, mil vähem kui 899 grammi kaaluv maastikuratta Scale raam oli kõige kergem maastikuratta raam, mis eales toodetud. Nino Schurter tuli uue Scale 899-ga MTB maailmameistriiks. 

Samas selline lai tootevalik ja laienemine pole ettevõttele seni kahjuks tulnud. Rattaspordiga tegelemine nõudis küll suuri investeeringuid, kriitilisem aeg oli 1970. aastal, mil SCOTT hakkas valmistama suusasaapaid. Ajad olid muutlikud ja tootmise kvaliteediprobleemid viisid ettevõtte kuristiku servani, napilt pankrotini. SCOTTi päästis ettevõtte sees rakendatud valdkonnapõhise struktuuri muutmine rollidepõhiseks – eraldiseisvateks said projekteerimis-, inseneri- ja disainiosakond. Selline lähenemine võimaldas ühe spordiala tootearenduses õpitut kasutada ka teise ala jaoks ja tihti on SCOTTi disainerid saanud inspiratsiooni teistelt spordialadelt ning trendiloovat disaini rakendanud jalgrattaspordis nii, et ollakse teistest kaubamärkidest arengus alati sammukese võrra ees. 

Esimene elektriratas.

Aastal 2011 alustas SCOTT koostööd elektroonikahiiglase Boschiga ning ilmavalgust nägid esimesed elektrirattad. Tänaseks on SCOTT tooteportfellis elektrilise taganttuulega mudelid pakkuda sisuliselt kõikidele rattagruppidele, alates lastekatest ja lõpetades maantee ning gravelitega.  

Grete Treier e-maanteerattaga Šveitsi Alpe nautimas 

Arendusprojektidest medaliteni

Läbi aegade on SCOTT mitmete silmapaistvate meeskondade ja sportlaste edule palju kaasa aidanud. SCOTT-SRAM MTB Racing Team’i rattur šveitslane Nino (tuntud ka kui N1NO) Schurteril on lisaks olümpiamedalitele, Šveitsi meistrivõistluste võitudele riiulid ka MK ja MM-i karikaid täis - üheksakordseid maailmameistreid pole just väga palju. 20 aastat tagasi alustas MTB legend Thomas Frischknecht SCOTT Swisspower Mountain Bike Teami nime all arendusprojekti, millest praeguseks on saanud SCOTT-SRAM MTB Racing Teamiks. Esialgne kontseptsioon oli pakkuda Šveitsi parimatele noortele maastikurattatalentidele võimalust arendada oma oskusi ja keskenduda oma karjäärile meeskonna juhi Thomas Frischknechti tiiva all.

Maailmameistrid Nino ja Jenny

Nüüd aga keskendub SCOTT-SRAM MTB Racing Team endiselt maastikusõidule, kuid osaleb ka suurtel tuuridel nagu Cape Epic ja Swiss Epic. SCOTT-SRAMis lisaks Šveitsi ratturitele on mitmed rahvusvahelised sõitjaid ja superstaarid oma olümpia-, maailmameistri- ja Euroopa meistritiitlitega. Kõik SCOTT-SRAM-i sportlased sõidavad Syncros komponentidega. Ajaloo edukaimaks peab ettevõtte 2016. aastat, mil Nino Schurter ja Jenny Rissveds võitsid samal aastal nii olümpiakuldmedali kui ka XCO maailmameistrivõistlused oma kategooriates.

Jenny ja Tõnis

SCOTTil on maastikuratta saadikud, downhilli meeskond, freeride ja freestyle MTB ratturid, Enduro võidusõidumeeskond ja professionaalne triatloni punt. Ja need on ainult rattaspordi meeskonnad, lisaks teeb SCOTT koostööd erinevate sportlastega ka teistel spordialadel, mille jaoks varustust toodab - jooks, talisport ja motosport.

Maanteel ei saa mainimata jätta Mark Cavendishi panust SCOTT võitudesse, või siis vastupidi SCOTT panust Marki Touri etapivõitudesse ;)

Mark Cavendish (34 Tour d'France etapivõitu! Jagab seda kõigi aegade rekordit koos Eddy Mercxiga) ja meie Ain-Alar Juhanson

Eestimaalaste seas ei meenu ka väga palju (ratta)sportlasi, kelle eduloos ei oleks SCOTT ratas mingil ajahetkel tähtsat rolli mänginud. Alges Maasikmets, Raido Kodanipork, Rein Taaramäe, Tanel Kangert, Caspar Austa, Allan Oras, Erki Pütsep, Andrus Aug, Janek Tombak, Kalle Kriit, Rene Mandri, Martin Laas, Mihkel Räim, Gert Jõeäär, Grete Pedmanson-Treier, Liisi Rist, Martin Loo, Janika Lõiv, triatleedid Kirill Litovtšenko, Ain-Alar Juhanson, Marko Albert, Priit Ailt, aga ka jalgpallurid Martin Reim ja Marek Lemsalu, sõudjad Jüri Jaanson, Tõnu Endrekson, Allar Raja, korvpallurid Janar Talts, Margus Metstak, Rauno Pehka, Howard Frier ja Andres Sõber, purjetajad Deniss Karpak ja Karl-Martin Rammo, kolmikõdedest maratoonarid Leila, Liina ja Lily Luik, suusatajad Kristina Šmigun-Vähi, Jaak Mae, Raul Olle, Aivar Rehemaa, Urmas Välbe, Peeter Kümmel, Kein Einaste, Tatjana Mannima, Andrus Klassikasamm jt. Isegi kahekordne olümpiavõitja ja -maailmameister Erika Salumäe ei ole SCOTT rattast puutumatu :)

Olümpiavõitja Erika Salumäe


Alges Maasikmets - 1994 Otepää, esimene Eesti meister maastikurattasõidus. Esindas SCOTT rattaga Eestit 1996 Atlanta olümpiamängudel, kus maastikurattasõit esimest korda kavas oli.

Mitmekordne Eesti meister maastikurattasõidus ja Tokyo OMil Eestit esindanud Janika Lõiv koos Hawaii Viljandi juhataja ja MTB Masters Euroopa meister Sille Puhuga. 

Pika jutu lühike kokkuvõte: Hawaii Express on SCOTT maaletooja Eestis alates 1995, Lätis alates 1999 ning Leedus alates 2005


JALGRATTAD
Maastikurattad
Maanteerattad
Elektrirattad